VJ1206A561GXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A561GXAPW1BC
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±2%
Series :
VJ
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.9mm
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Vishay / Vitramon VJ1206A561GXAPW1BC
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)