VJ1206A561GXAAT
Mfr.Part #
VJ1206A561GXAAT
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
560pF
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount
Datasheets
VJ1206A561GXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206A561GXAAT
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561GXAAT Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206A561GXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V