VJ1206A561FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A561FXBPW1BC
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.9mm
Depth :
1.6mm
Surface Mount
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Metric) :
Capacitance :
560pF
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
100V
Vishay / Vitramon VJ1206A561FXBPW1BC
VJ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561FXBPW1BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206A561FXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V