VJ1206A561FXAMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A561FXAMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
16.187578mg
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.8mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
560pF
Depth :
1.6mm
Width :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1206A561FXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A561FXAMT
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561FXAMT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
VJ1206A561FXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V