VJ1206A561FXAMR
Mfr.Part #
VJ1206A561FXAMR
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Capacitance :
560pF
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.2mm
C0G NP0
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206A561FXAMR
Vishay / Vitramon VJ1206A561FXAMR
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561FXAMR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A561FXAMR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V