VJ1206A560KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A560KXBCW1BC
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 1206
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
56pF
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
1.9mm
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay / Vitramon VJ1206A560KXBCW1BC
VJ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)