VJ1206A560KBRAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560KBRAT4X
Description
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ OMD
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Height :
1.7mm
Thickness :
1.7018mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
3.35mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
VJ1206A560KBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560KBRAT4X
VJ OMD 56pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560KBRAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ1206A560KBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm