VJ1206A560KBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A560KBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.35mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.7mm
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
56pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ OMD
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1206A560KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560KBGAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560KBGAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1206A560KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV