VJ1206A560KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560KBCAT4X
Description
CAP CER 56PF 200V NP0 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Length :
3.35mm
Height :
1.7mm
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
VJ OMD
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
HTS Code :
Width :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Capacitance :
56pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
21 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206A560KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560KBCAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560KBCAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ1206A560KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V