VJ1206A560KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560KBAAT4X
Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height :
1.7mm
Series :
VJ OMD
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.35mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.7018mm
Width :
1.6mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Datasheets
VJ1206A560KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560KBAAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560KBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A560KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V