VJ1206A560JXEMC
Mfr.Part #
VJ1206A560JXEMC
Description
CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 1206
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
56pF
Datasheets
VJ1206A560JXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206A560JXEMC
VJ 56pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JXEMC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1206A560JXEMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V