VJ1206A560JXEAR
Mfr.Part #
VJ1206A560JXEAR
Description
CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 1206
Series :
VJ
Dielectric :
C0G NP0
Voltage - Rated :
500V
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
56pF
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A560JXEAR
Vishay / Vitramon VJ1206A560JXEAR
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±5% 56pF