VJ1206A560JXCAC
Mfr.Part #
VJ1206A560JXCAC
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Capacitance :
56pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
1.7mm
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
200V
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
C0G NP0
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206A560JXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206A560JXCAC
VJ 56pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)