VJ1206A560JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A560JXAMT
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Datasheets
VJ1206A560JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A560JXAMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±5% 56pF