VJ1206A560JXAMC
Mfr.Part #
VJ1206A560JXAMC
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Capacitance :
56pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Height :
1.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206A560JXAMC
Vishay / Vitramon VJ1206A560JXAMC
VJ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)