VJ1206A560JBRAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560JBRAT4X
Description
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1206
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Width :
1.6mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.7018mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Soft Termination, High Voltage
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ OMD
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Length :
3.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Height :
1.7mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
56pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206A560JBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560JBRAT4X
VJ OMD 56pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JBRAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ1206A560JBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm