VJ1206A560JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560JBLAT4X
Description
CAP CER 56PF 630V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
49 Weeks
Width :
1.6mm
Length :
3.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G NP0
Thickness :
1.7018mm
Height :
1.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
56pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
VJ1206A560JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560JBLAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JBLAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
VJ1206A560JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V