VJ1206A560JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560JBEAT4X
Description
CAP CER 56PF 500V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
1.6mm
Length :
3.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
13 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Series :
VJ OMD
Height :
1.7mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
56pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
VJ1206A560JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560JBEAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JBEAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206A560JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V