VJ1206A560JBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A560JBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
56pF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Series :
VJ OMD
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.7018mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Height :
1.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.35mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ1206A560JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560JBCAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JBCAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A560JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V