VJ1206A560JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A560JBAAT4X
Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Thickness :
1.7018mm
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ OMD
Height :
1.7mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Length :
3.35mm
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1206A560JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A560JBAAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A560JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V