VJ1206A560GXEMP
Mfr.Part #
VJ1206A560GXEMP
Description
CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 1206
Tolerance :
±2%
Published :
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206A560GXEMP
Vishay / Vitramon VJ1206A560GXEMP
VJ 56pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560GXEMP Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206A560GXEMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V