VJ1206A560GXBMC
Mfr.Part #
VJ1206A560GXBMC
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
56pF
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206A560GXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206A560GXBMC
VJ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560GXBMC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ1206A560GXBMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V