VJ1206A560FXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A560FXBCW1BC
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Capacitance :
56pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
100V
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Vishay / Vitramon VJ1206A560FXBCW1BC
VJ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560FXBCW1BC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206A560FXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V