VJ1206A560FXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A560FXAMT
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Capacitance :
56pF
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±1%
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ1206A560FXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A560FXAMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±1% 56pF