VJ1206A560FXAMP
Mfr.Part #
VJ1206A560FXAMP
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206A560FXAMP
Vishay / Vitramon VJ1206A560FXAMP
VJ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560FXAMP Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
VJ1206A560FXAMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V