VJ1206A560FXAMC
Mfr.Part #
VJ1206A560FXAMC
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
56pF
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
VJ1206A560FXAMC
Vishay / Vitramon VJ1206A560FXAMC
VJ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560FXAMC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A560FXAMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V