VJ1206A560FXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A560FXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
56pF
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ1206A560FXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206A560FXAAC
VJ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A560FXAAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A560FXAAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V