VJ1206A511JXBMT
Mfr.Part #
VJ1206A511JXBMT
Description
CAP CER 510PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Published :
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
510pF
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
VJ1206A511JXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206A511JXBMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±5% 510pF