VJ1206A511JXBAT
Mfr.Part #
VJ1206A511JXBAT
Description
CAP CER 510PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
16.187578mg
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
510pF
Datasheets
VJ1206A511JXBAT
Vishay / Vitramon VJ1206A511JXBAT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±5% 510pF