VJ1206A510JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A510JBEAT4X
Description
CAP CER 51PF 500V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
51pF
Tolerance :
±5%
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
C0G NP0
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206A510JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A510JBEAT4X
VJ OMD 51pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A510JBEAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206A510JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V