VJ1206A510JBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A510JBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 51PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness :
1.7018mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
49 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Published :
Capacitance :
51pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1206A510JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A510JBCAT4X
VJ OMD 51pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A510JBCAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A510JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V