VJ1206A4R7DXEAC
Mfr.Part #
VJ1206A4R7DXEAC
Description
CAP CER 4.7PF 500V C0G/NP0 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Capacitance :
4.7pF
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A4R7DXEAC
Vishay / Vitramon VJ1206A4R7DXEAC
VJ 4.7pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A4R7DXEAC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A4R7DXEAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V