VJ1206A3R3CXACW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A3R3CXACW1BC
Description
CAP CER 3.3PF 50V C0G/NP0 1206
Tolerance :
±0.25pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Weight :
16.187578mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.9mm
Capacitance :
3.3pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Voltage - Rated DC :
50V
VJ
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Vishay / Vitramon VJ1206A3R3CXACW1BC
VJ 3.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)