VJ0641530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0641530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6P TOP ENTRY 7.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Pitch :
0.295 7.50mm
Current :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge :
12-30 AWG
Color :
Green
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Thread :
M3
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Series :
VJ
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Feature :
Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Vertical with Board
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Voltage :
300V
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Positions Per Level :
6
Datasheets
VJ0641530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VJ0641530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, VJ0641530000G pinout, VJ0641530000G datasheet PDF, VJ0641530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VJ0641530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG VJ