VJ0603Y823MXQCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y823MXQCW1BC
Description
CAP CER 0.082UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
10V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
800μm
Capacitance :
0.082µF
Case Code (Metric) :
Height :
950μm
Length :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Vishay / Vitramon VJ0603Y823MXQCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.082muF