VJ0603Y683MXJAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y683MXJAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
0.068μF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
16V
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ0603Y683MXJAP
Vishay / Vitramon VJ0603Y683MXJAP
VJ 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)