VJ0603Y683JXJAP
Mfr.Part #
VJ0603Y683JXJAP
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
0.068μF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
VJ0603Y683JXJAP
Vishay / Vitramon VJ0603Y683JXJAP
VJ 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)