VJ0603Y683JXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y683JXJAC
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
800μm
Thickness :
914.4μm
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Published :
Length :
1.6002mm
Capacitance :
0.068μF
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
787.4μm
Datasheets
VJ0603Y683JXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y683JXJAC
VJ 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)