VJ0603Y563MXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y563MXJAC
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.056μF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6mm
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ0603Y563MXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y563MXJAC
VJ 0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)