VJ0603Y561MXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y561MXJCW1BC
Description
CAP CER 560PF 16V X7R 0603
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
X7R
Case Code (Metric) :
Height :
950μm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
560pF
Length :
1.6mm
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
800μm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Vitramon VJ0603Y561MXJCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 560pF