VJ0603Y471KXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Y471KXAAC
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Width :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
1608
Operating Temperature :
-55°C~150°C
VJ
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
470pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
0603
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
920μm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Datasheets
VJ0603Y471KXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y471KXAAC
VJ 470pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)