VJ0603Y471JLAAJ32
Mfr.Part #
VJ0603Y471JLAAJ32
Description
CAP CER 470 PF 50V X7R 0603 PB T
Stock
643
In Stock :
643
VJ
Features :
High Temperature
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
MouseReel
Brand :
Product Status :
Active
RoHS :
N
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Vishay
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Height :
0.97 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Class :
Class 2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.038" (0.97mm)
Length :
1.6 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Base Product Number :
VJ0603
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
470 pF
Type :
Lead-Bearing Finish MLCCs
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Width :
0.8 mm
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
VJ0603Y471JLAAJ32
Vishay / Vitramon VJ0603Y471JLAAJ32
VJ 470 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)