VJ0603Y392JXBCW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y392JXBCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Dielectric :
X7R
Height :
950μm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
3900pF
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
800μm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Vishay / Vitramon VJ0603Y392JXBCW1BC
VJ 3900pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)