VJ0603Y333JFXAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y333JFXAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Radiation Hardening :
No
Width :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Height :
920μm
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ0603Y333JFXAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y333JFXAC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±5% 0.033muF