VJ0603Y273MXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y273MXJAC
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.027μF
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
VJ0603Y273MXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y273MXJAC
VJ 0.027μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)