VJ0603Y273JXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y273JXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.027μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ0603Y273JXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y273JXAAC
VJ 0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)