VJ0603Y272MXQCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y272MXQCW1BC
Description
CAP CER 2700PF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Surface Mount, MLCC
Height :
950μm
Capacitance :
2700pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
X7R
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
10V
Vishay / Vitramon VJ0603Y272MXQCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 2700pF