VJ0603Y272MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y272MXJPW1BC
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X7R
Width :
800μm
Height :
950μm
Tape and Reel (TR)
Published :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
16V
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Vishay / Vitramon VJ0603Y272MXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 2700pF