VJ0603Y271MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y271MXBCW1BC
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0603
Tolerance :
±20%
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
270pF
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
VJ
Height :
950μm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
2.012816mg
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
1.6mm
Vishay / Vitramon VJ0603Y271MXBCW1BC
VJ 270pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)