VJ0603Y181MXQCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y181MXQCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 10V X7R 0603
Capacitance :
180pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
950μm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Tolerance :
±20%
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Vishay / Vitramon VJ0603Y181MXQCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 180pF